Denník anorektika 

Ako chudnúť


Dúfam, že stihnem osloviť čo najviac čitateľov predtým, než prídu k iným článkom, či už v tlačených, alebo v elektronických médiách s podobnou tematikou, avšak úplne odlišným a podľa môjho názoru vo väčšine úplne zlým obsahom.

Základná otázka však stále znie – „Prečo chudnúť?“, resp. prečo je lepšie mať menší podiel tuku?

Tri dobré dôvody, prečo mať menší podiel tuku:

1. Chcem lepšie vyzerať! Povedzme si na rovinu, väčšina ľudí túžiacich schudnúť nie sú profesionálni športovci snažiaci sa zlepšiť svoje výkony, preto túžba schudnúť býva motivovaná práve snahou o dokonalejší vzhľad (na tomto je ináč založený pomaly celý kozmetický priemysel, ak si všimnete). Jednoducho je to tak, kto nemá zbytočne veľa tuku, vyzerá lepšie.

2. Druhou oblasťou sú športovci, ktorí v snahe dosiahnuť lepšie výsledky (hlavne pri športoch, kde rozhoduje relatívna sila alebo relatívna výkonnosť – relatívna k telesnej hmotnosti, samozrejme). Viacerí špičkoví tréneri chcú mať atléta s menším podielom tuku, pretože má lepšie výkonové parametre, vyplývajúce z toho, že nemusí nosiť niekoľko kíl naviac a navyše nemusí oxidovať pri námahe tukové tkanivo.

3. Tretia sféra je snaha o dosiahnutie lepšieho zdravia, čo do určitej miery menší podiel tuku poskytuje.

Ako sa teda zbaviť tuku?

Uvediem tu niektoré spôsoby, každý je vhodný pre iné skupiny ľudí (povedzme aj z vyššie spomenutých troch skupín). Začnem niečím dosť nezvyklým. Tí, čo čítavajú rôzne časopisy so zameraním na kulturistiku už poznajú rôzne stravovacie zásady, ako je napr.: „jedz minimálne x gramov bielkovín na kg svalovej hmoty“. No a v týchto časopisoch takisto udávajú niečo podobné o sacharidoch, pričom x v nich dosť často prevyšuje číslo 3, u niektorých aj 6.

Charles Poliquin však pri práci so športovcami, niekoľkoročnými skúsenosťami a spoluprácou s odborníkom na výživu Maurom Di Pasquale dospel k názoru, že vyššie množstvá sacharidov sú dobré len pre štvrtinu ľudí. Pre ostatných nie je potreba konzumovať veľké množstva sacharidov – celkový výkon tým nijako neutrpí. Preto Charles pri väčšine atlétov začína tzv. nízkosacharidovou diétou, kedy sacharidy pochádzajú takmer výlučne z listovej zeleniny a brokolice, prípadne aj jedného grapefruitu denne. Rýchle sacharidy ako napr. maltodextrín sú použité v menšom množstve len po tréningu ako súčasť potréningového nápoja (PTN). Dni s vyšším podielom sacharidov sú zaraďované raz za päť dní.

Kto si teda niečo podobné chce vyskúšať, nemusí meniť posilňovací tréning (netreba zvyšovať počty opakovaní neúmerne vysoko). Stačí si z rozsahu diét vybrať od CKD až po menšie obmedzenie sacharidov a pozorovať výsledky.

Ako som už teda naznačil, niekedy stačí znížiť zbytočne vysoký príjem sacharidov. Ak to stále nestačí, čo potom? Ďalším krokom je pri nezmenenom silovom tréningu (kľudne môžete ostať aj pri počte opakovaní do 6) zaradiť aeróbny tréning, začať môžete 2-krát do týždňa 20-30 minút (netreba prekračovať 30 minút). Aeróbny tréning môže mať v najlepších prípadoch formu intervalového tréningu (striedanie vysokého výkonu s nízkym), alebo tréningu s vysokým zaťažením (ako percento z VO2 max). Takýto aeróbny tréning by sa nemal dostať do cesty silovému (posilňovaciemu) tréningu, preto by mali byť medzi nimi odstupy minimálne 12 hodín.

Ak chcete schudnúť ešte rýchlejšie, čo potom? Nuž, nie je dobré ísť nad 5 aeróbnych jednotiek za týždeň popri posilňovacom tréningu, to by nebolo dobré na regeneráciu organizmu. Ak vám až tak nezáleží na svaloch (samozrejme si ich chcete nejaké uchovať, ale musíte rozhodne schudnúť čo najrýchlejšie), tak sa odporúča postup nasledovný. Po tréningu (aeróbny alebo anaeróbny) si namiesto PTN dáte 30-50 g glutamínu (podľa hmotnosti). Samotné PTN s výrazne menším obsahom sacharidov potom vypijete až hodinu po konzumácii glutamínu.

Toto by mal byť z hľadiska stravy (bez špeciálnych doplnkov na chudnutie) bod, ktorý by rozumný človek nemal prekročiť. Žiadne pitie teplých čajov, vôd, kávičiek čo má za následok len odvodnenie (maximálne, ak sa fakt chystáte na súťaž). Žiadne také že kapustová diéta, len zelenina alebo podobný shit popísaný zväčša ženskými autorkami v rôznych aj neženských časopisoch a denníkoch.

Prejdime k doplnkom určeným priamo na chudnutie. U nás nie je voľný predaj produktov typu E/C/A (efedrín, kofeín, aspirín) povolený – čo teraz? L-carnitín? Prosím, zabudnite na to – L-carnitín pomôže maximálne vysoko postihnutým ľuďom, ktorých telo si ho nedokáže vyrobiť, inak ho máte dostatok. V súčasnosti niečo fakt legálne a silnejšie okrem kofeínu asi ťažko nájdete (okrem kofeínu s niečím iným, poviem neskôr). Existujú síce doplnky s HCA, ale tie iba obmedzujú pocit hladu a nie účinne zvyšujú metabolizmus. Ako som už spomínal, z doplnkov povolených v zahraničí sú dobré doplnky typu E/C/A, najlepšie aj s obsahom L-tyrozínu. Práve L-tyrozín vylepšuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, čo je jedna z najsilnejších ciest na zvýšenie metabolizmu (poznáte možno z niektorých nepovolených látok, napr. T3). Takže ak nie E/C/A s L-tyrozínom, tak aspoň kofeín s L-tyrozínom.

Tento návod by vám mal pomôcť bez toho, aby bol zbytočne zložitý. Je ešte veľa oblastí zo skladby jedál a riadenia inzulínovej odozvy, ktoré by určite pomohli chudnutiu, ale to by bolo už asi veľa na takýto článok. Preto si vyberte niektorý z námetov a úspešne schudnite.

P. 

copyright © 2002 BIOMag
All rights reserved

27.11.2008 22:28 Najoblubenejsie hardcore jedlo?
27.11.2008 22:01 Peter Mlynarčík na WPC Worlds s famóznymi 330 kg
27.11.2008 21:37 WPC worlds 2008
27.11.2008 20:24 flakanie do konca roka
27.11.2008 19:48 burnflesh WPC WORLDS 2008