Kozmický prach 

Expert na doplnky - proteín, časť I.


Z vašich požiadaviek na kategóriu doplnkov som sa rozhodol pre proteínové doplnky výživy nielen preto, že táto kategória je podľa môjho názoru snáď najdôležitejšia, ale aj preto, že okolo proteínových doplnkov existuje strašne veľa medzier a nedorozumení, čo mám možnosť sledovať denne hneď niekoľkokrát. Tento článok by vám mal pomôcť pri výbere vhodného proteínového doplnku.

Aby som veci príliš nekomplikoval, budem sa snažiť informácie prezentovať tak, ako o nich zmýšľam ja a aby boli čo najzrozumiteľnejšie. Poďme teda rovno na vec...

Načo a kedy začať brať proteínové doplnky?

Proteínové doplnky sú na rozdiel od iných druhov doplnkov vhodné (a pre najlepšie výsledky by sa doslova dalo povedať potrebné) na užívanie aj pre začiatočníkov, a to hneď od prvého dňa tréningu. Proteínový doplnok, hlavne zo srvátkového zdroja, predstavuje jeden z najlepších spôsobov, ako čo najskôr využiť podnet z tréningu na tvorbu svalovej hmoty. Bežné pevné jedlo je v takomto prípade omnoho menej účinné. Preto každý, kto cvičí s cieľom nabrať alebo nestratiť svalovú hmotu, prípadne má za cieľ lepšiu regeneráciu, by mal užívať vhodný proteínový doplnok, v období tesne pred/počas a po tréningu. Proteínové doplnky možno teda vnímať hneď na druhej úrovni za bohatou a vyváženou stravou. Pre ilustráciu je na druhú úroveň možné postaviť aj vitamínové a minerálové doplnky (špeciálne antioxidanty a niektoré druhy minerálov), ktoré sú pre športovcov opodstatnené vzhľadom na ich vyššiu potrebu oproti nešportovcom a nezaťažovaným ľuďom.

Proteínové doplnky podľa zdroja

Srvátka

Srvátka je asi najznámejší zdroj bielkovín v doplnkoch, avšak zároveň skrývajúci najviac nedorozumení. V podstate existuje mnoho rozdielnych metód spracovania tejto kalnej tekutiny, z ktorých sa dostane nejakým spôsobom prášok obsahujúci príslušný obsah bielkovín. Veľa ľudí už končí na tomto bode, pretože pre nich je srvátka rovná srvátke - veľký omyl!

Pre výrobcov neskrývajúcich spôsob dosiahnutia, resp. charakteristiku toho-ktorého srvátkového prášku, môžete nájsť na etikete názvy ako srvátkový koncentrát (napríklad ultra-, mikro-filtrovaný), srvátkový izolát (CFM, iónová výmena), sušená sladká srvátka a srvátkový hydrolyzát.

Ešte predtým, ako tu spomeniem vlastnosti jednotlivých druhov, jedna vec k etikete. Jednotlivé položky na etikete sú napísané v zostupnom poradí podľa obsahu, preto je prvej položky vo výrobku najviac a poslednej najmenej. Ak si výrobca vymyslí špeciálny názov proteínového mixu, napr. MEGAULTRAPRO (tm), býva v zátvorkách za takýmto názvom znova obsah takéhoto mixu a znova podľa výšky percentuálneho zastúpenia zložky na mixe. Niektorí výrobcovia tým, že zoskupia niektoré položky do jednej, dostávajú isté atraktívne položky s minimálnym obsahom (glutamín-peptid, hydrolyzovaná srvátka) z konca na začiatok zoznamu.

Späť k téme...

Kto kupuje doplnky s výrazným obsahom sušenej sladkej srvátky, môže sa pri dávkach odporúčaných pri bežnom užívaní veľmi často stretávať so záchodovou misou. Sušená sladká srvátka je nazývaná srvátka, ktorá obsahuje menej ako 25 percent bielkovín, ale namiesto toho obsahuje o to viacej laktózy, ktorá má dosť veľkú schopnosť spôsobovať problémy s trávením. Je to v podstate iba vysušená sladká srvátka ako napovedá samotné označenie. Najčastejšie sa tento druh srvátky používa v "gaineroch", kde ešte akýmsi spôsobom ide zamaskovať prítomnosť zvýšeného obsahu sacharidov (laktózy) a takisto sa používa v lacných proteínových doplnkoch, ktoré pozostávajú z viacerých zložiek (sójový izolát, kazeinát vápenatý a pod.). Ak výrobca používa sušenú sladkú srvátku, v žiadnom prípade mu nejde o prínos pre športovca, ale výlučne o zisk (firmy sú samozrejme zakladané a fungujú za účelom dosiahnutia zisku, avšak predávať sušenú sladkú srvátku je ako predávať nakosenú trávu ako šalát so špeciálnymi účinkami).

Srvátkový koncentrát (WPC) je v podstate akýkoľvek výťažok zo srvátky, obsahujúci 25-90 percent bielkovín v sušine (suchá časť bez vlhkosti). z obsahu, dosahovaný postupným odfiltrovávaním nežiadúcich prvkov zo srvátky. Tento zdroj je vo svete jednoznačne najpoužívanejším zdrojom bielkovín v doplnkoch výživy. Dobrý proteínový doplnok čisto, podotýkam čisto z tohto zdroja, by mal obsahovať aspoň 70 percent bielkovín pri kakaovej a jahodovej príchuti (kde sa prevažne používa na ochutenie väčšie množstvo prášku), pri príchuti vanilkovej ešte vyššie percento. Ak je podiel bielkovín menší, obsahuje srvátkový koncentrát zase nezanedbateľné množstvo laktózy.

Ako srvátkový izolát (WPI) sa označuje výťažok s podielom bielkovín vyšším ako 90 percent. Tu je viacej metód - CFM, kde sa používajú na filtráciu špeciálne keramické filtre, ďalej sa používa metóda využívajúca vlastnosti iónov (iónová výmena) a samozrejme "normálna", nepatentovaná filtrácia. Srvátkové izoláty obsahujú menej ako 3 percentá laktózy, preto sú vhodné pre ľudí s intoleranciou laktózy.

Srvátkový hydrolyzát je naštiepený (predtrávený) zdroj bielkovín. Pritom môže ísť podľa zastúpenia bielkovín o hydrolyzovaný koncentrát alebo o izolát. Existujú rôzne stupne hydrolýzy, pričom vyšší stupeň zanechá vyššie množstvo menších častí (di-, tri-peptidy). čo je veľmi zaujímavé na hydrolyzovanej srvátke a na hydrolyzovaných proteínoch všeobecne je, že z hľadiska budovania svalovej hmoty majú niekoľkonásobne vyšší efekt ako nehydrolyzované proteíny, alebo ako voľné aminokyseliny. Hovorí sa tu o dvoj- a viacnásobnom efekte oproti spomenutým formám. Tento fakt veľa výrobcov zneužíva a pridáva do svojich špičkových výrobkov smiešne množstvo (často neprekračujúce gram na 100g produktu) hydrolyzovaného proteínu s cieľom popýšiť sa zákazníkovi, že produkt obsahuje hydrolyzát. Druhá kategória výrobcov pridá lacný hydrolyzát kolagénu, ktorý môžete použiť maximálne tak na výživu kĺbov a nie na stavbu svalovej hmoty. Obidva typy výrobcov to asi nemôžu myslieť so zákazníkom dobre...

Proteín s najvyšším obsahom hydrolyzátu srvátky a slušným stupňom hydrolýzy v našich končinách je Evolution XH80 (50 percent bielkovinovej zložky), Champion Nutrition Pro-Score 100 (menej ako 40 percent obsahu)... a to je v podstate všetko, keďže ostatní výrobcovia, ako som už spomínal, pridávajú iba malé množstvá hydrolyzátu srvátky. V Škandinávii sú firmy, ktoré majú aj produkty s vyšším podielom, rovnako ako v USA sú firmy, ktoré robia osobitné balenia doplnkov podľa priania zákazníka - takže tam si môžete nadefinovať proteínový doplnok sami. Ak by ste k takémuto kroku nadefinovania chceli pristúpiť, dávajte si dobrý pozor, keďže hydrolyzáty majú celkom pekne horkú chuť (to je okrem ich vyššej ceny aj dôvod, prečo nebývajú zastúpené vo veľmi vysokých množstvách alebo netvoria čisto sami o sebe práškový produkt - doplnok výživy - výnimkou bývajú niektoré "aminokyseliny" v tabletách).

Proteínové doplnky čisto na báze srvátky alebo s významným podielom srvátky sú vhodné v období okolo tréningu (špeciálne hydrolyzáty), nakoľko sa srvátka strávi a využije relatívne rýchlo. Konkrétne hydrolyzovaná srvátka s vysokým stupňom hydrolýzy a s malým podielom voľných aminokyselín predstavuje to najrýchlejšie a najlepšie, čo môžete prijať v období okolo tréningu.

Ktoré doplnky teda konkrétne nakupovať? Ako som už spomínal, doplnky čisto proteínové (to znamená proteín bez pridania sacharidov, tukov atď., len proteín a ochucujúce zložky), obsahujúce menej ako 70 percent bielkovín nie (a tých 70 percent je už dosť nízka hranica, nakoľko niektorí výrobcovia v maximálnej snahe znížiť náklady zoberú veľmi lacné WPC s obsahom povedzme 70 percent bielkovín, pridajú menšie množstvo izolátu s obsahom 90+ percent alebo iného druhu vysokopercentného proteínu, aby si zabezpečili 75 percent bielkovinového podielu v bielkovinovej zložke, ktoré sa po ochutení pri niektorých príchutiach dostane akurát na 70 percent).

Do kategórie srvátkových koncentrátov, resp. doplnkov založených hlavne na srvátkovom koncentráte nejako zvlášť neupravenom, patrí najväčšie množstvo výrobkov... od výrobkov Weider Bio Essential Whey, cez WPC od Scitecu, Baguerra Whey Exel až po menej známe výrobky.

Srvátkové izoláty sú napríklad Weider CFM Whey, Multipower má vo svojom programe takisto CFM, Scitec takisto.

Kto chce lacnejší doplnok pre tréning, vyberá si WPC. Kto chce lepšiu stráviteľnosť, využiteľnosť, vyberá si WPI. Kto chce ísť do úplne inej dimenzie, vyberá si hydrolyzáty.

Určite týmto článkom a zvlášť mojimi odporúčaniami nezvýšim obrat na BodyWorlde, ale aspoň konečne pochopíte, že mne ide skôr o to, aby vyšla pravda a potrebné informácie na svetlo. Osobne by som proteínové výrobky a výrobky s malým obsahom proteínov (gainery) neodporúčal od Promilu, Aminostaru, Nutrendu, Kompava, čiastočne Weidera (Mega Mass gainery), pričom nemám zmapované výrobky ATP, Biotech, MLO. Promil, Aminostar a Nutrend používajú vo svojich produktoch pod hlavičkou "Whey", "Whey Line", alebo ako sa to všetky volajú sušenú sladkú srvátku alebo WPC s veľkým obsahom laktózy, pričom na druhej strane svoj produkt chvália do nebies. Weider túto prax používa v gaineroch. Nutrend sa navyše ani neunúva písať na etiketu použité suroviny, čo svedčí o samotnej firme...

Zatiaľ je to v tejto časti všetko, v druhej časti zhrniem ostatné druhy proteínov - proteínové doplnky z iných druhov a rôzne proteínové zmesi.

Zapojte sa do diskusie k tomuto článku na FreeZone!


P. 

copyright © 2002 BIOMag
All rights reserved

27.11.2008 22:28 Najoblubenejsie hardcore jedlo?
27.11.2008 22:01 Peter Mlynarčík na WPC Worlds s famóznymi 330 kg
27.11.2008 21:37 WPC worlds 2008
27.11.2008 20:24 flakanie do konca roka
27.11.2008 19:48 burnflesh WPC WORLDS 2008