In genere 

Sebastian Burns - Interview


Sebastian Burns.

Keď ho raz stretnete, už naňho určite nezabudnete. Jeho postava trochu naháňa strach, hlavne vďaka jeho vypracovaným 120kg živej váhy. Oholená hlava s upravenou bradou a širokým postojom jeho výzor nijako neznemňujú. Sebastian má však ďaleko od nafúkaného liftera, o čom sa mnohí už mali možnosť presvedčiť.

Sebastianov koníček sa stal jeho pracovnou náplňou, keď ako 15-ročný začal robiť osobného trénera. V dnešných 32 rokoch je to skúsený borec, ktorý trénoval s účastníkmi mnohých Strongman súťaží od úplných amatérov až po profesionálov. Rovnako trénoval kulturistov a powerlifterov národnej a svetovej triedy. Posledných 5 rokov sa venuje hlavne powerliftingu.

Sebastian je stále rovnako zapálený pre tento koníček, v jeho podaní skôr už umenie. Popri trénovaní vydáva online magazín „Underground Strength“. Pre insiderov je toto najlepší videomagazín o silovom tréningu na svete. Sebastian takisto usporiadava semináre po celom svete o powerlitingu a posilňovaní a zároveň sa stretáva s najlepšími liftermi na svete, ktorých poznatky potom publikuje práve v Underground Strength magazíne.

Sebastian momentálne žije v Glens Falls v štáte New York, kam ho prilákala možnosť trénovať s Billom Crawfordom, v spolupráci s ktorým sa im podarilo vypracovať známu liftésku skupinu Metal Militia.

Sebastian bol ochotný venovať nám dostatok času na naše otázky:

Aké su tvoje najlepšie výkony v benchi?
660 libier pri hmotnosti 242 libier (300kg pri 110kg) a 725 libier pri hmotnosti 267 (330kg pri 121.4kg). Navyše som zatlačil cez 700 libier ešte niekoľkokrát na súťažiach.

Ako dlho tento šport už robíš?
Začínal som s kulturistikou a posilňovaním keď som mal 15. Do 23 rokov som trénoval kulturistickým štýlom, potom zopár rokov strongman tréning a posledných 5-6 rokov powerlifting.

Kde momentálne trénuješ?
Adirondack Barbell Club v Glens Falls, NY.

Štýl tréningu?
Metal Militia tréning na bench a zvyšok kulturistický.

Akú výstroj používaš?
Na bench mám tričká od Inzera aj Karins, najnovšie nejaké vlastné.

Do akej miery si aktívny v powerliftingu?
Dá sa povedať, že sa tomu intenzívne venujem. Spolu s Billom Crawfordom usporiadavame 5-6 súťaži za rok. Cestujem po celom svete, kde robím semináre a natáčam pre Underground Strength magazín. Trénujem a robím poradcu vyše 100 lifterom on-line a osobne v posilňovni. Rovnako môžem povedať, že sa kamarátim s takmer všetkými dobrými liftermi, či už súčasnými, alebo minulými a môžem povedať, že 95 % z nich sú naozaj úžasní ľudia.

Z čoho čerpáš inšpiráciu?
Pravdupovediac, z veľa vecí. Často ma vie nadchnúť tempo života a snaha dosahovať úspechy. Inšpirujú ma aj lifteri – či už tí úspešní, alebo aj začínajúci. Inšpiráciu čerpám aj z hudby.

Osoby, ktoré ti pomohli?
Je veľa ľudí, ktorí mi výrazne pomohli, takže aby som niekoho neurazil tým, že ho nespomeniem, tak radšej poviem, že ďakujem každému, kto ma má rád a kto ma podporuje v mojich aktivitách.

Na čo sa sústredíš, keď dvíhaš činku?
Aby som uspel.

Teraz niečo zaujímavé – aké maš najlepšie výkony v rôznoch cvikoch?
Raz som urobil 50 zhybov podhmatom pri hmotnosti 250 libier (113.5 kg). Ďalej napríklad príťahy v predklone s viac než 700 librami. Dvíhanie veľkej činky k brade v stoji – opakovania s 375 librami. Tlaky na ramená s jednoručkami – 50 opakovaní so 100 librami. Ťažké drepy a leg press asi ani nemusím spomínať.

Mometálny tréning?
Teraz sa nepripravujem na nejakú súťaž, takže trénujem 3-4 razy do týždňa. V pondelok nohy, utorok bench, streda a štvrtok voľno, v piatok ďalší bench a chrbát.

Ktoré cviky ti najviac pomáhajú pri benchi?
Bench úzkym úchopom, board press, lockouty v klietke.

Tvoje ciele do budúcnosti?
Momentálne sa snažím propagovať powerlifting a môj magazín, spolu s nejakými fitness projektami, ktoré budú čoskoro. Študujem aj hudbu 2-5 hodín denne a dúfam, že sa dostanem niekedy v budúcnosti zase do školy na štúdium hudobnej teórie. Rovnako mám vytýčené ciele pre svojich klientov, ktoré by som rád videl splnené.

Ako riešiš situácie, keď už nenapreduješ?
Zhodnotím si tréning a prístup – väčšina problémov je na 99% mentálna.

Aké si mal zranenia doteraz?
Natrhnutý biceps, natrhnutý triceps, prsný sval, hamstring a toľko ďalších bolestí a problémov, že si ich ani nepamätám. Myslím si ale, že športovci na najvyššej úrovni sa relatívne často stretávajú so zraneniami.

Ako sa snažíš zraneniam vyhýbať?
Väčšina mojich zranení vznikla v situácii, keď som sa niečo veľmi preháňal a snažil sa dosiahnuť niečo za každú cenu, rovnako keď som zariskoval, pričom keby to vyšlo, znamenalo by to pre mňa veľký pokrok a samotný risk by sa vyplatil. Myslím si, že sem-tam musí človek zariskovať, aby sa na rebríčku dostal ďalej.

Ako sa stravuješ?
Dodržujem kulturistickú diétu – čisté jedlá s vysokým obsahom bielkovín, primerane sacharidov a málo tuku.

Počuli sme nejaké klebety o tom, že sa chystáš na Slovensko a že už si sa začal učiť po slovensky...
Áno, snažím sa niečo naučiť po slovensky a podľa toho, čo mi hovoria slovenskí kamaráti, tak mi to ide celkom dobre. Dúfam, že do roka navštívim Slovensko a už sa teším na stretnutia s lokálnymi liftérmi.

Koho považuješ za najvýraznejšie osobnosti v bench presse?
Momentálne asi najlepších z WPO.

Aké vidíš limity pri rekordoch na bench press?
Keď som pred niekoľkými rokmi začal seriózne s benchom a spoznal som tričká, tak som predpovedal, že 850 libier je zdolateľných. Ľudia si vtedy o mne mysleli, že mi šibe. Pozrite sa ale, kde sme teraz. Limity na bench vidím v schopnosti udržať telo pohromade – videl som už lámať sa kosti pod činkou, takže to je limit, musíme si ale počkať.

Ako sa ti páči, že sa Metal Militia šíri po celom svete?
Mám z toho veľkú radosť, pretože sa rád stretávam s novými ľuďmi a rád sa s nimi skamarátim. Takže si predstavte pocit, že máte 100000 priateľov – je to proste skvelé. Treba si však pamätať že Metal Militia nie je založená len na liftingu.

Posledné slová pre čitateľov BIOMag-u?
Rád by som sa týmto poďakoval mojim slovenským priateľom za ich priateľstvo a otvorenie pre mňa nového jazyka a kultúry. Rád by som sa stretol s čitateľmi BIOMag-u počas mojej cesty na Slovensko. Osobitne ďakujem: Petrovi, Petrovi, veľkému Petrovi, Petrovi a samozrejme Petrovi a Kataríne za priateľstvo.

Burn, Burns

Underground Strength Magazine DVD sme pre ich prínosný a zaujímavý obsah zaradili aj na Bodyworld.

Ďalšie interview pripravujeme s Gene Rychlakom, momentálne najlepším bencherom na svete s výkonom 1005 lbs. Vaše otázky na Geneho môžete posielať mailom na BIOMag.

Zapojte sa do diskusie k tomuto článku na FreeZone!


Burn, edited by P. 

copyright © 2002 BIOMag
All rights reserved

27.11.2008 22:28 Najoblubenejsie hardcore jedlo?
27.11.2008 22:01 Peter Mlynarčík na WPC Worlds s famóznymi 330 kg
27.11.2008 21:37 WPC worlds 2008
27.11.2008 20:24 flakanie do konca roka
27.11.2008 19:48 burnflesh WPC WORLDS 2008