In genere 

Shawn Lattimer - Interview


Shawn Lattimer.

Shawn je vo svete powerliftingu veľmi známy už nejaký ten čas. Špecializuje sa na bench press, kde dosiahol skutočne pozoruhodné výsledky a vzhľadom na jeho vek sa máme do budúcnosti aj na čo tešiť. Na stretnutie so Shawnom sa len tak nezabúda, k čomu prispievajú podstatnou mierou aj jeho rozmery. Bez urážky, je to jeden z popredných kandidátov na Shreka, pokiaľ by mal byť tento animovaný film niekedy urobený so živým obsadením.

Rock, ktorý sa okrem iného stretol so Shawnom na Arnolds Classic, si dal tú námahu, aby oslovil Shawna a popýtal sa ho na veci, ktoré budú čitateľov určite zaujímať.

Ahoj Shawn, vďaka za čas, mohol by si sa v krátkosti predstaviť (vek, výška, hmotnosť, atď.)?
Mám 28 rokov, meriam 190 cm a momentálne mám asi 180 kg. Robím v chemickej fabrike, som vyštudovaný strojár.

Ako dlho tento šport už robíš a čo ťa k tomu viedlo?
Začal som s činkami na strednej škole, ako súčasť tréningu v našom zápasníckom mužstve - to som mal asi 13. Neskôr som pri cvičení zostal a súťažiť som začal v roku 1997.

V akej asociácii si začal a aké su tvoje najlepšie výkony?
V začiatkoch som mal niekoľko neoficálnych súťaží, potom som strávil asi 5 rokov pod hlavičkou WPNF a teraz liftujem v APF/WPO. Som špecialista na bench, môj najlepší výkon na závode je 859 libier (asi 390 kg). Najlepší výkon v posilovni je 925 libier (asi 420 kg).

Kde a akým systémom trénuješ?
Najčastejšie trénujem v mojej domácej posilovni, a keď sa blíži súťaž, chodím do Mike Millerovho Nazareth Barbell na tréning ťažkých benchov. Čo sa týka systému, používam taký mix, ale v podstate je to postavené na filozofii Metal Militia.

Aký je tvoj obľúbený cvik, čo ti najviac pomáha?
Najobľúbenejší je bench press úzkym úchopom. Používam ho dosť často na posilnenie tricepsu. V poslednom čase mi najviac pomohli lockouty v klietke s bandsami (gumenými pruhmi).

Akú výstroj používaš?
Používam dve rôzne tričká - Inzer Double Denim a Inzer Ultimate Denim.

Chceš zostať len špecialista na bench alebo si skúsiš niekedy aj kompletný trojboj?
Rozmýšľal som už o tom, že by som si skúsil celý trojboj, ale môj drep je naozaj úbohý. Skúšal som zo srandy nejaké súťaže s benchom a mŕtvym ťahom. Najlepší som však v benchi a preto asi ostanem ako špecialista na bench.

Koho považuješ momentálne za najlepšieho (-ších) benchera na svete?
Momentálne je najlepší Gene Rychlak. Nikto nie je ani zďaleka teraz tak dobrý ako on. Ďalších niekoľko výborných bencherov - Bill Crawford, Clay Brandenberg, Tiny Meeker, Joe Mazza a Scott Rabine.

Kto ti najviac pomohol v kariére?
Jeden človek ma naozaj dostal hore, a to je Bill Crawford. On ma v podstate naučil všetko, čo viem o používaní trička a ako tlačiť veľké váhy.

Aké su tvoje ciele do budúcnosti?
Môj momentálny cieľ na najblišie obdobie je dať 900 libier na súťaži. Snažil som sa už o to skoro rok. Z dlhodobého hľadiska by som sa chcel stať najlepším bencherom na svete - chcem držať rekord za najväčší bench na svete. Osobne verím, že 1100-1200 libier je dosiahnuteľných.

Aké si mal zranenia doteraz a čo je s tvojím tricepsom po Arnold Classic?
Ako si spomenul, mal som menšie zranenie tricepsu teraz na Arnoldovi, pri treťom pokuse. Teraz je to už v poriadku, myslel som si, že to mám natrhnuté, ale len som si vyhodil šľachu. K starším zraneniam - mal som dvakrát narhnutý ľavý prsný sval, raz pravý biceps, ľavý hamstring, roztrhnutú šľachu na kolene, vyhodené 3 platničky na chrbte. Taktiež mám dosť poškodené pravé rameno. Musím si teraz dávať dosť pozor, ako cvičím.

Čo by si odporučil začiatočníkom v powerliftingu, ktoré chyby robia najčastejšie podľa teba?
Veľa ľudí začína s málo správnymi informáciami a poznatkami. Prečítajú si nejaký tréning z kulturistického časopisu a začnú tým. Keď chcú začať s powerliftingom, musia hľadať powerlifterov a čítať powerlifterské magazíny a internetové fóra. Musia sa naučiť ako cvičiť správne, hovoriť s profesionálmi, ktorí už majú veľa vyskúšané a vedia poradiť. Vyzerá to tak, že každý chce byť silný, ale nikto si nenájde čas naučiť sa, ako sa stať silným.

Vďaka za tvoj čas, máš nejaké posledné slová pre čitateľov BIOMag-u?
Chcem sa poďakovať každému, že si toto prečítal a ďalej mojim sponzorom, Inzer Advanced Designs, Headblade a House of Pain, že mi pomohli dostať sa tam, kde dnes som. Viacej informácií o mne a kontakty na mňa nájdete aj na http://www.shawnlattimer.com.

Latti, Burn

Shawn Lattimer

Interview s Gene Rychlakom je momentálne pozastavené, keďže Gene má nejaké problémy - o najbližšom interview budeme informovať na Freezone fóre.

Zapojte sa do diskusie k tomuto článku na FreeZone!


Rock, edited by P. 

copyright © 2002 BIOMag
All rights reserved

27.11.2008 22:28 Najoblubenejsie hardcore jedlo?
27.11.2008 22:01 Peter Mlynarčík na WPC Worlds s famóznymi 330 kg
27.11.2008 21:37 WPC worlds 2008
27.11.2008 20:24 flakanie do konca roka
27.11.2008 19:48 burnflesh WPC WORLDS 2008