Bobuľky a sypačka 

Cez kožu


Tabletka a injekcia nie sú jedinými prostriedkami, ako môže bodybuilder do svojho tela dostať rôzne zaujímavé veci. Jedným z menej známych, aj keď každodenne používaných postupov, je prenos aktívnych látok cez pokožku. Pokožka je najväčší orgán ľudského tela a rozhodne to nie je nejaký igelitový sáčok, cez ktorý nič neprenikne dnu. Spomínate si na prírodopis? Teraz nemyslím stranu 117 - mužské a ženské pohlavné orgány (aj keď to nebolo nezaujímavé čítanie) ale fakt, že pokožka má póry. No potíme sa predsa a niekadiaľ to musí ísť von. Keď je ale raz koža deravá, tak si môžete písať, že sa cez ňu dá dostať aj dovnútra. Kozmetický priemysel to využíva už od nepamäti, všetky tie hydratačné krémy a podobný sajrajt fungujú, pretože sa po natretí na pokožku dostanú cez ňu do tela, porobia pár vecí, ktoré spôsobia, že sa ženy cítia krajšie, mladšie a ja neviem čo ešte, no a miliardový biznis je na svete.

Spôsobov prenosu látok cez pokožku je viacero. Ako som už písal, najznámejším je krém, ktorý sa do pokožky vsiakne a prenesie do tela látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Ďalšia možnosť sú náplaste, používajú sa v lekárstve na úpravu hladiny niektorých hormónov, pretože dokážu postupne do tela uvoľňovať látky počas dlhšej doby než krémy. Fajčiari možno poznajú nikotínové náplaste, ktoré im majú pomôcť prestať s týmto nepochopiteľným zlozvykom.

Ideme ale ďalej, sú tu ešte dve známe a zaujímavé metódy prenosu cez kožu (aj keď si teraz nie som celkom istý, či to je naozaj koža cez čo sa tu látky prenášajú). Prvú poznáte z filmov, v ktorých mal niekto srdcovú chorobu. Tabletka sa nechá rozpustiť pod jazykom a tadiaľ sa látka aj vstrebáva. No a druhá metóda je z týchto všetkých asi najdobrodružnejšia, ide o vstrebávanie cez konečník. Technicky by som to popísal asi tak, že si strčíte do zadku špeciálnu tabletku a nosíte ju tam, kým sa nerozpadne a nevstrebá cez stenu konečníka do tela (Brrr... už aj napísané to vyzerá divne).

Že sa tieto metódy dajú požívať na prenos hormónov, je overené praxou. Predávajú sa napríklad krémy a gély obsahujúce 1 - 10% testosterónu. Používajú sa na dopĺňanie hladiny testosterónu u mužov, ktorým v dôsledku choroby alebo veku poklesla vlastná produkcia tohto hormónu. Testosterón z gélu sa dostane do krvi behom 45 minút až 2 hodín od aplikácie. Výhodou oproti orálnej forme je, že hormón nemusí prejsť pečeňou, kde sa spravidla odbúra až 80% aktívnej látky. Z tohto dôvodu nie je potrebné, aby podávané dávky boli také vysoké (v praxi je napríklad dávka 5mg DHEA aplikovaná cez pokožku svojimi účinkami rovnocenná s 25mg dávkou podávanou orálne). Toto nie je sranda, ale normálne účinná vec, dočítal som sa o nejakom dedkovi, čo si zle prečítal návod a dával asi 5-násobné dávky. Vraj pekne narástol a pribral za pár týždňov viac ako za posledných 20 rokov spolu.

Pre prenos steroidných hormónov cez kožu hovorí viacero faktov.
1. Ide o malé, v tuku rozpustné molekuly, ktoré pokožka dokáže absorbovať a ktoré sa dokážu uložiť v tukovom podkožnom tkanive
2. hormóny sú z tukového tkaniva uvoľňované do kapilár a tak sa dostávajú do krvného obehu
3. počas transdermálneho prechodu koža hormóny nemetabolizuje (nerozkladá) a nevytvára ani žiadne škodlivé vedľajšie produkty

Pozrime sa teraz na nejaké látky, ktoré zlepšujú prenos látok cez pokožku, budeme sa ďalej zaoberať len klasickým prenosom cez kožu, exotické varianty nechávam na samoštúdium na internete.

Najospevovanejším kandidátom je DMSO (dimethyl sulfoxid). Je to vedľajší produkt drevárskeho priemyslu (výroba papiera). Používa sa už niekoľko desiatok rokov ako rozpúšťadlo. I keď nie je schválený ako liečebný prostriedok, existuje mnoho lekárov, ktorí ho používajú ako podpornú terapiu pre asi všetky možné problémy od zápalov cez zranenia až hádam po rakovinu a AIDS. No proste jeden zo zázračných liekov na všetko, druhý penicilín a tak podobne sa môžete dočítať.

DMSO je ale pre kulturistov zaujímavé niečím iným. A to tým, že jednak rýchlo preniká cez pokožku do tela k bunkám a do krvného obehu, ale hlavne dokáže so sebou preniesť látky, ktoré sú s ním zmiešané, za predpokladu, že ich molekuly nie sú príliš veľké na to, aby prestúpili pokožku.

Používa sa na aplikáciu niektorých steroidov napríklad tabletkového primobolanu alebo Finaplixu (trenbolone acetate), ktoré sa po rozdrvení na jemný prášok a zmiešaní s DMSO nanesú na pokožku a nechajú sa preniknúť do krvného obehu. V takomto prípade sa používajú miesta, kde je veľká koncentrácia ciev tesne pod kožou, hlavne stehná a vnútorná strana lakťov. Účinnosť je nižšia ako pri použití injekčnej formy toho istého steroidu, ale funguje to. DMSO má však zvláštnu vlastnosť, že u väčšiny ľudí spôsobuje cesnakovo smrdiaci dych a zvláštnu pachuť v ústach už po niekoľkých minútach od aplikácie.

Zaujímavé je aj použitie DMSO ako prenosového média pre yohimbine hydrochlorid. Aplikuje sa na miesta, kde sa chcete zbaviť tuku, brucho, boky. Tento spôsob je výhodný, pretože pri orálnom užívaní yohimbínu sa tento síce dostane do krvi, ale kvôli slabej cirkulácii v tukovom tkanive sa nedostane tam, kde má pôsobiť. Preto transdermálna aplikácia aspoň teoreticky dáva zmysel. Neviem ako je to s veľkosťou molekúl yohimbínu, ale praktické skúsenosti hovoria aspoň pre test. Yohimbín hydrochlorid je dosť drahý, stojí cca 2500Sk / 2g (Dávkovanie yohimbínu je 20mg trikrát denne) ale skúsim a dám vám vedieť. Neodporúča sa použitie yohimbe, pretože okrem yohimbínu obsahuje niekoľko desiatok ďalších alkaloidov, ktoré môžu vyvolať problémy.

DMSO však nie je žiadna zázračná vec, podobné účinky majú aj rôzne kozmetické krémy. Dáva to zmysel, pretože pleťové mlieko tiež musí najprv cez pokožku preniknúť do tela a až tam začína pôsobiť. Prášok rozpustený v obyčajnej vode sa po určitej dobe tiež vstrebá cez pokožku, bude mu to však trvať podstatne dlhšie a prenesie sa menšie množstvo aktívnej látky ako pri použití lepších transportných prostriedkov. Z kozmetického priemyslu je veľmi dobre známou transportnou látkou alkohol, ktorý síce sám o sebe veľkým pokrokom oproti vode nie je, ale dokáže lepšie rozpustiť mnohé látky vo vode nerozpustné. Používa sa napríklad ako transportný systém pre cezkožnú aplikáciu prohormónov. Vyššie na rebríčku sú látky ako aloe vera či mentol.

Aký by mal byť teda praktický postup transdermálnej aplikácie látok?

1. poriadne sa osprchujte teplou vodou
2. uterákom dôkladne pretrite miesta kde chcete krém naniesť, podporíte krvný obeh a zbavíte sa zbytkov starej pokožky
3. na jednu ruku naberte potrebné množstvo zvoleného prenosového krému
4. prisypte na prášok rozdrvenú látku (ak je látka tekutá, tak ju prilejte do ruky)
5. trochu premiešajte
6. naneste na pokožku
7. nechajte pôsobiť

Pár poznámok k poslednému bodu. To, ako dlho by ste mali nechať látku pôsobiť, je dané rýchlosťou vstrebávania prenosového krému. Sami uvidíte, ako rýchlo sa vsiakne do pokožky. Vstrebávanie je možné urýchliť vmasírovaním krému alebo teplým zábalom.

Prenos látok cez kožu nie je niečo, čo by mohlo nahradiť injekcie hardcore sypačov, je to však zaujímavá alternatíva, i keď nákladnejšia a menej účinná. V niektorých prípadoch je dokonca táto metóda najvhodnejšia ako napríklad u yohimbínu. Z toho pohľadu, že keď si človek pichá injekcie sám, môže sa mu prihodiť všeličo, je táto metóda aj bezpečnejšia. (už vidím tie reakcie, že čo sa tak asi môže stať. Počul som už historky o ľuďoch (zo súcitu nemenujem), ktorí si pichli štof do ramena a nejako v ospalosti a tme trafili žilu a zažili zaujímavé veci). Rozhodne na natieranie krému nepotrebujete nikoho ďalšieho len svoju ruku (aj keď pekná prsatá sestrička v minisukni by to urobila zaujímavejším).

yegon 

copyright © 2002 BIOMag
All rights reserved

27.11.2008 22:28 Najoblubenejsie hardcore jedlo?
27.11.2008 22:01 Peter Mlynarčík na WPC Worlds s famóznymi 330 kg
27.11.2008 21:37 WPC worlds 2008
27.11.2008 20:24 flakanie do konca roka
27.11.2008 19:48 burnflesh WPC WORLDS 2008